ÇORBANIN FAYDALARI

Domates Çorbası

Kolesterolü düşürüyor, Katarakt oluşumunu geciktiriyor. Yaşlılığa bağlı görme sorunlarını önlüyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kalp hastalıklarına yakalanma, felç geçirme tehlikesini önlüyor. C vitamini, A vitamini, potasyum ve folik asidin bulunduğu birçok faydalı madde içeriyor. Domates çorbası içmek faydalı. Üstelik domatesin kanı akışkan hale getiren ilaçlar gibi yan etkileri de yok. Bilim adamları domatesin kanı daha akışkan hale getirerek damar tıkanıklığı ve daralmasını engellediğini açıkladı. Domates suyu da benzer bir etki yaratıyor. Vücutta bir yara açıldığı zaman kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kan kaybını engelleyen kan pıhtısı hücreleri çok yoğun olduğu zaman damar tıkanıklığı ve daralmasına neden olabiliyor. Uzmanlar sigara içenlere, doğum kontrol hapı kullanan kadınlara, uzun yolculuklar yapanlara, bütün gün oturarak çalışanlara kanı akışkan hale getirmek için bol bol domates yemesini tavsiye ediyor. Domatesin içindeki en önemli maddelerden biri de domatese kırmızı rengi veren likopen adlı pigmenttir. İnsan vücudu, bu maddeyi üretemez ve bu madde yüzde 85 oranı ile en fazla domateste bulunur. Sonuçları İngiliz Platelet dergisinde yayınlanan araştırmaya göre; domatesin çekirdeğinin çevresindeki sarı sıvı işte bu etkiyi yaratıyor. Yani domates yemek ve domates suyu içmek faydalı. Üstelik domatesin kanı akışkan hale getiren ilaçlar gibi yan etkileri de yok. Domatesin ayrıca, rektum, kolon, akciğer, mide yemek borusu, ağız boşluğu, göğüs, bağırsak kanserleri ve rahim boynuna ait tümör oluşum risklerini de düşürdüğü gözlenmiştir. Avrupa'daki araştırmacılar, domatesteki likopen maddesinin yüksek miktarda alınmasıyla, kalp hastalıklarında yüzde 48 düşüş gözlemlemişlerdir.

Ezogelin Çorbası

Bağışıklık sistemini güçlendirir.Kansere karşı koruyucu özelliktedir.B vitamini deposudur. İçerdiği B1 vitamini, sinir ve sindirim sisteminin güçlenmesine yardım eder.Çinko, magnezyum ve krom gibi mineraller içerir.Günlük lif ihtiyacı 1 tabak bulgurla karşılanabilir. Yüksek miktarda lif içerdiği için bağırsakların çalışmasını sağlar.İçerdiği folik asit, anne karnındaki bebeğin zeka gelişimi üzerinde etkilidir.Kan şekerini yükseltmez. Şeker hastalarına iyi gelir.Kilo aldırmaz.Hazmı kolaylaştırır. Hamilelere folik asit Lif içeriği yüksek bir besindir. Kan şeker düzeyinde çok fazla dalgalanmalara yol açmaz, bağırsak ve kalp-damar sağlığını koruyucu etki yapar. Potasyum içeriği yüksek olduğu için böbrek hastalarında kanda potasyum değerleri yükseldiğinde tüketilmemesi gerekir. Yapısında folik asit de barındırdığı için hamile kadınların tüketimi önemlidir. Folik asit, anne için önemli olduğu kadar bebeğin gelişimi için de önemlidir.

İşkembe Çorbası

İşkembe çorbası aslında bize özgü bir çorba olmasına rağmen, zaman içinde önce Balkan ülkelerine yayılmış, daha sonra da diğer ülkelerde de sevilir ve aranır hale gelmiştir. Avrupa ülkelerinin bazılarında değişik tarzlarda işkembe çorbası yapılır. Bazılarında da sakatat hiç kullanılmaz. Bizde ise yaygın bir alışkanlık haline geldiği için kelle paça ile birlikte sadece işkembe çorbası servisi yapan özel mekânlar vardır. Sirkeli sarımsak sosla içildiğinden sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca, işkembe salgıladığı “pepsin” maddesi yenilen çeşitli meze ve yemekleri doğal salgılarıyla bastırıp, daha rahat hazmetmemizi sağlar. Kabarmış mideyi yatıştıran bu doğal salgı midede enzim oluşturarak mideyi rahatlatır, hazmı kolaylaştırır. Dahası kolay hazmettirici özelliğinden dolayı hem rahatlatıcı, hem de ayıltıcı özelliği vardır. Ayrıca zindelik de verir. Yüce insan Üstad Ahmet Rasim’in “Çorbaname” adlı şiirinin bir bölümüyle yazımı noktalamak istiyorum. Kana kuvvet, göze fer, batna ciladır çorba İllet-i cûa devâ mahz-ı gıdadır çorba Sağlara, hastalara ayni şifadır çorba Ağniya dostu, muhibb-i fukarâdır çorba Hâsılı hâhiş ile ekle sezâdır çorba Gençler için açılımı: Çorba kana kuvvet, göze fer, karına cilâdır Açlık derdine devadır, gıdanın ta kendisidir Sağlara, hastalara şifa olan çorba, Zenginlerin dostu, fakirin sevgilisidir Velhasıl, istekle yenilmeye layıktır.

Lahana Çorbası

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, haftada bir gün lahana çorbası içenlerin bağırsak kanseri olma riskleri üçte iki oranında azalıyor. Lahana dolması, lahana salatası, lahana turşusu,lahana çorbası bazı hastalıklarda da suyunu içmek. Lahana bol miktarda B, C ve E vitamini, potasyum içeriyor. Yani, lahanada, iştah, sindirim ve sinir sistemi için gerekli olan B vitamini, vücudun direncini arttıran C vitamini, büyüme ve üreme için gerekli olan E vitamini, hücrelerin, kasların ve dokuların gereksinimi olan potasyum bulunuyor. Lahana vitamin açısından zengin, kalori açısından fakir. 100 gram lahana da 20 kalori var. Bu nedenle de kilo vermek isteyenler, lahanadan yararlanabiliyor Lahana, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlıyor. Kandaki şeker miktarını düşürüyor. Sarılık ve safra kesesi hastalıklarına ve astıma karşı faydalı olduğu biliniyor. Ama onu son yıllarda popüler kılan kanserle ilişkisi. Lahana kanser hücrelerinin üremesini engelleyen kimyasal bir madde (isotiocyanates) içeriyor. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, haftada bir gün lahana yiyenlerin bağırsak kanseri olma riskleri üçte iki oranında azalıyor. Lahana ayrıca, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlıyor. Kandaki şeker miktarını düşürüyor. Tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için sinirliğiği gideriyor. Ama yine aynı nedenle guatr hastalarının kontrollü yemesi gerekiyor. Bir de çiğ yendiğinde bazı duyarlı midelerde şişkinliğe yol açabiliyor. Bu durumda içilecek bir bardak kimyon çayı rahatlatıyor.

Mercimek Çorbası

BESİN DEĞERLERİ

100 gr. kuru mercimeğin içerdiği besin değerleri şunlardır: 340 kalori; 24.7 gr. protein; 22 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 1,1 gr. yağ; 1,5 gr. lif: 145 mgr. fosfor; 79 mgr. kalsiyum; 6,8 mgr. demir; 6,8 mgr. sodyum; 370 mgr. potasyum; 60 IU A vitamini; 0,37 mgr. B1 vitamini; 0,32 mgr. B2 vitamini; 2 mgr. B3 vitamini ve yüksek oranda folik asit.

SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Yukarıda görüldüğü gibi yüksek oranlı besin değerleri olan mercimek, bu özelliğinin yanı sıra;Kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürür: Böylece kalp krizi geçirme rizikosunu azaltır; kalp dostu bir besin olduğunu kanıtlar.Yüksek oranda lif içermesi nedeniyle mercimek, şeker hastaları için değerli bir besindir:Çünkü insülin ve kan şekerini düşürür. Yüksek lif içeriğiyle pekliğe iyi gelir ve kalın bağırsakların çalışmasını düzene sokar.Hemoroit ve diğer kalın bağırsak sorunlarında iyileştirici etkiler yapar.Mercimek, içerdiği yüksek orandaki demir ve folik asit nedeniyle kansızlığı önler. Zengin potasyum içermesi nedeniyle yüksek tansiyonu düşürücü etkiler yapar.Mercimek içerdiği maddelerle bedenin kansere yakalanma rizikosunu azaltır.

Tavuk Suyu Çorba

Uzmanlar, pek çok insanı yatağa düşüren kış enfeksiyonlarına karşı tavuk suyu çorbası öneriyor. Eskiden 'nine' tavsiyesi olarak görülen tavuk suyu çorbasının soğuk algınlığı tedavisinde sağladığı faydaları artık tıp dünyası da kabul ediyor. Tavuk suyuyla yapılan çorba, soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı oluyor. Anneler, tavuk sulu çorbalara daha özen göstermeli artık. Nişantaşı KBB Grubu uzmanlarından Dr. Atilla Şengör, tavuk suyu çorbasının yararlarının bilimsel olarak ispat edildiğini söylüyor. Araştırmalarda tavuk suyunun güçlü bir balgam söktürücü işlevi gördüğünün ortaya çıkarıldığını belirten Şengör, 'Öksürük şuruplarında da tavuk suyundakine benzer maddeler var.' diyor. Gribe yakalananların vücudunda kuruma meydana geldiğini hatırlatan Şengör, 'Tavuk suyu, vücut kurumasını önlüyor. İçindeki birtakım minerallerle de eklem ağrılarının ve vücut kırgınlığının geçmesini sağlıyor.' diye konuşuyor. Şengör, kış enfeksiyonlarına yakalananlara günde en az bir tabak tavuk suyu içmelerini öneriyor. Şengör, hastaların daha çabuk iyileşmesi için dinlenmeleri, uyumaları, sigara, alkol ve stresten uzak kalmaları gerektiğini ifade ediyor

Yoğurt Çorbası

Yoğurt yüksek kolesterol ve diyabet hastaları için oldukça faydalıdır. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir ve yağların harcanmasını kolaylaştırarak şişmanlamayı önler. Karın bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için yoğurt ideal bir besindir. Yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirir.Bu özelliği nedeniyle yoğurt vücudu kanserden, mide ve bağırsak hastalıklarından, mide, kolon ve ince bağırsak kanserlerine kadar birçok hastalıktan korur. Yoğurt, bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların yaşamasını engeller ve sindirimi kolaylaştırır. Vücutta kendi kendine sindirilen tek gıda yoğurttur. Yoğurt tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösterir. Stres, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerle zarar gören sindirim sistemini korur. Yoğurt karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, kalsiyum ve fosfordan oldukça zengin bir besindir. Günde 150 gram yoğurt vücudun bir günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar. Yoğurttaki potasyum, kan basıncı ve kalp atışlarını düzenler. Yoğurt büyüme gelişme çağında diş ve kemik gelişimini hızlandırır, raşitizmden korur, kemikleri güçlendirir ve kırılmaları önler. Yoğurt, bebeklere altıncı aydan sonra ek olarak verilen ilk besinlerden biridir. Böylece bebeklerin kemik ve diş gelişimine yardımcı olur. Bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Bağırsaklarda faydalı mikropların oluşumunu hızlandırır, ishalden korur. Yapılan çalışmalar çok yoğurt yiyenlerin az yiyenlere göre daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı yaşadıklarını göstermiştir

Kaburga Dolmamızı
denediniz mi ?
REZERVASYON
ÇORBACI :0(362) 457 58 43
ÇORBACI RESTAURANT
Körfez Mahallesi Atatürk Bulvarı
No:83/A Kurupelit/Atakum/SAMSUN
Telefon: 0 (362) 457 58 43
Faks: 0 (362) 457 79 69